Güvenli bir iskele kurulabilmesi için iskelenin kurulacağı zeminin bazı özellikleri olması lazım, ve de her zemin iskele kurulumu için de uygun olmayabilir, böyle durumlarda iskelenin güvenle kurulabilmesi için bazı düzenlemeler yapmak gerekir.

İskele kurulacak zeminde toprak yada çamurlu zemin varsa bu zeminin üzerine iskele kurmadan önce zemini tesviye etmeliyiz, bu işlemi yaparken de zemini mıcır yada kırma taş ile doldurmak sonrasında ise kompaktörle sıkıştırarak gerekli ve yeterli sert zemini elde etmeye çalışmalıyız. Bu tür durumlarla karşılaşılması muhtemeldir, mesela site gibi yapı inşaatlarında mesela zeminde su birikmesini önlemek için bina etrafına delikli boru döşenir ve bu binanın tüm çevresinde olduğu için, bir sıva yada boya işlemini yapmak için kurulacak olan cephe iskelesinin ayaklarının biri muhakkak bu

İskele Zemin Düzleştirme
İskele Zemin Düzleştirme

yumuşak zemine denk gelecektir, bu sebepten ötürü zemin sıkıştırılması yapılması şarttır.

İskele kurulumlarında dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise zeminli yüzeylere iskele kurulumudur. Bu tür bir durumda yapılması gereken eğimli zemine dolgu işleminden ziyade, zeminin kazılarak düz hale getirilmesidir. Ve yine aynı şekilde zemine gelen yükleri dağıtmak için kullanılacak olan altlıkların seçimi de zemin koşullarına göre değerlendirilmeli ve uygun altlık seçilmelidir.

Bir diğer önemli hususta iskele dikmelerinin altına gelecek olan altlıkların sağlam malzemeden ve yükü güzelce dağıtabilecek bir malzemeden olması gerekir, kesinlikle pratik olması ve çevrede bulunması sebebiyle parke taşı, tuğla gibi dayanımı az ve de yükü istediğimiz gibi dağıtmayan malzemeler kullanılmamalı.

İskele yönetmeliklerinde kullanılacak olan altlıklar hakkında herhangi bir tabir bulunmamaktadır, lakin yapılan işe göre zemine göre, iskelenin kendi yükü, çalışanların yükü ve de iskele de kullanılacak olan malzemenin yüklerini de hesaba katarak düzgün ve doğru altlık malzemesi seçilmesi uygundur. Yumuşak zeminlerde geniş altlıklar kullanılması daha uygun olacaktır.

İskele Zemini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir