Bir iskelenin sertifikalı olabilmesi için sahip olması gereken bir özellikte galvaniz kaplamalı olmasıdır. Peki iskele elemanları neden galvaniz ile kaplanır. Sebebi basit, iskeleler ki bu iskele dediğimiz metal iskele oluyor, hava şartları yağmur, kar, su, nem derken doğayla iç içe olunca bir takım kimyasal olaylara giriyor ve bunun sonucunda korozyon oluyor.

Peki bu korozyon dediğimiz şey nasıl oluyor, hani en basit anlatımla, pas deriz ya işte bu olaya korozyon diyoruz ve korozyona uğramış malzemenin ömrü azalır ve malzeme kaybı yaşanır. Şimdi bu dediklerimizi iskele elemanlarında düşünelim ve durumun ne kadar vahim olduğunu anlarız.

Bu yüzden, iskele elemanlarını korozyondan korumak adına en yaygın kullanılan yöntem olan sıcak daldırma galvaniz ile kaplama işlemi yapılır ki bu işlem malzeme ömrünü uzatan bir işlemdir. Peki sıcak daldırma galvaniz nasıl bir işlemdir derseniz, şu görsele bir bakalım.

Sıcak Daldırma Galvanizleme İşlemi
Sıcak Daldırma Galvanizleme İşlemi   Görsel Kaynak

Galvanizleme işlemi görselde göreceğiniz adımlardan oluşmakta, bu işlemler üç kısıma ayrılır, ön yüzey işlemi, galvanizleme, bakım ve son kontrol olmak üzere üç aşama sonunda herhangi bir malzeme galvaniz kaplamalı olmuş olur. İskele ekipmanları da, ön yüzey işlemlerinde yağ dan arınma, yüzey temizleme, durulama, flaks ve son olarak kurutma işleminden sonra içinde 450 °C bulunan ergimiş çinko bulunan haznelere daldırılarak galvanizleme işlemi tamamlanmış olur. Daha sonra soğutma, kurutma ve son bakım kontrol işleri sonrasında malzememiz korozyona karşı dayanıklı hale gelir.

Galvaniz kaplamalı iskelenin her bir metal aksamı testlerden geçebilmesi için en az 50 µm’luk bir yüzey kalınlığına sahip olmalıdır, ve üretilen her 100 adet parça için bu testleri yapmak zorundalar ki ancak bu şekilde sertifika alabilirler.

Yapılan bu galvanizleme işlemi sonrası iskeleler çok uzun bir süre boyunca hava şartlarından etkilenmeden güvenli bir şekilde kullanılmaya devam eder. İskele kiralama hizmeti sunan firmaların bu galvaniz yüzey kalınlıklarını zaman zaman ölçtürmeleri iskelelerinin ömrünü uzatmaya yönelik bir uygulama olacaktır ve güvenlik her zaman en başta gelir.

Bursa İskele Kiralama Firması Ümit İskele, sektöre ait farklı bakış açısıyla en iyi hizmeti sunmaya devam edecektir, bizleri takipte kalın.

İskele Niçin Galvaniz İle Kaplanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir