Her yer de olduğu gibi iskele kiralama ve iskele satın alma işlemlerinde de bazen dıştan bakıldığında farkın görülmediği ama fiyat farklarının olduğu bir gerçektir. Bu konuda teknik yeterliliğiniz yok ise arada kalmanız ve ucuz olması sebebiyle yanlış ve standart dışı imal edilmiş iskele satın almış olabilirsiniz.

Ümit İskele olarak iskele kiralama sektöründe ki farklı bakış açımız gayesinde sizlere iskele ekipmanlarının hangi teknik şartlarda olması gerektiği hakkında bir kaç ipucu vermek istiyoruz.

İskele Direk Dikme ve Flanş
İskele Direk Dikme ve Flanş

İskele malzemelerinde dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır, ilk olarak dikme adını verdiğimiz solda ki görsel de yer alan iskele ekipmanında kullanılan flanşların et kalınlığı en az 8 mm olmasına dikkat edilmelidir.

Bir başka husus ise dikey boruların dış çapları Ø 48,3 mm et kalınlıkları ise 3,2 mm, yatay boruların dış çapları ise Ø 48,3 mm et kalınlıkları ise 2,5 mm olmalıdır.

Borularda yer alan flanşlarda ki bir diğer husus ise üzerinde olması gereken küçüklü ve büyüklü deliklerin adetleri. Yeteri kadar delik ve nizami olmayan delikler iskele kurulumunda sıkıntı yaratır.

 

İskele Kurtağzı ve Flanş
İskele Kurtağzı ve Flanş

İskelelerde önem arzeden noktalardan biri de kurtağzıdır. Kurtağzında bulunan kamalar en az 6 mm sac kalınlığında olmalıdır ve de çekiç darbelerine dayanaklı olmalıdır. Yine bir diğer önemli faktörde iskelenin dikey elamanlarına takılan kurt ağzı kamalarının flanş delikleri ile arasında ki boşluklar optimum seviyede olmalıdır ki, iskele sallanmasın.

 

 

Aynı şekilde iskele maliyetini etkileyen işlemlerden biri olan kullanılan metalin kalitesi, ayrıca galvanizleme işleminde minimum yüzey kalınlığı gibi faktörler de bulunmaktadır. Bu amaçla sertifikalı iskele kiraladığınız da yada satın aldığınızda bu saydığımız işlemlerin hepsi sağlanmış olmakta ve üstüne sitemizde yazmış olduğumuz iskele test ve deneyleri kısmında ki işlemlerden geçmiş olmaktadır. Güvenle iskele kullanmanız  mümkün olacaktır.

Ümit İskele’nin iskele sektörüyle alakalı yazılarını takip etmeyi unutmayınız.

 

 

 

İskele Malzemelerinin Teknik Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir