İskele kazalarının ne derece büyük bir orana sahip olduğunu bir önce ki yazımızda belirtmiştik, şimdi ise İskele kurulumu ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bir kaç bilgi vermek istiyoruz.

  • İlk olarak sertifikalı eğitimini almış iskele kurulum elemanı, iskele kurulacak yeri görmeli ve ön inceleme yapmalı, dikkat etmesi gereken başlıca unsurlar vardır bunlar, havai elektrik hatları, enerji nakil hatları, altyapılar, araç yol trafiği, rüzgar gibi bir çok faktör için bilinçli olmalı ve keşif yapmalı.
  • Daha sonrasında iskele kurulumuna başlamadan önce kullanacağı tüm iskele sistemi bileşenleri elden geçirmeli, gözle muayene etmeli. Hasarlı yada yorum yapamayacağı bir durum söz konusu ise yetkili iş güvenlik uzmanına yada periyodik kontrol uzmanına bildirmeli ve onay almalı. İnceleme sonrasında iskele kurulumuna uygun olmayan malzemeler, sahadan uzaklaştırılır, başka işlerde yanlışlıkla kullanılmasını engellemek amacıyla derhal imha edilmelidir.
  • İskele kurulumu, statik hesaplama isteniyorsa, hesaplamalara göre kurulmalı, her duruma göre ayrı planlanmış iskele talimatı var ise bunlara uyularak iskele kurulumu gerçekleştirilmeli.
  • İskele kurulumu sırasında, yüksekte çalışma iş güvenliği kuralları çerçevesinde her sertifikalı iskele elemanı KKD ekipmanlarını temin etmeli ve kullanmalı.
  • İskele kurulumu ve sökümü sırasında tüm iskele elemanları mutlak surette şok emicili ve çift taraflı paraşüt tipi emniyet kemerini takmak zorundadır. İskele kurulumu yada sökümü sırasında korkuluk elemanı gibi bir elemanla korunma olmadığı durumlarda mutlak surette emniyet halatını uygun bir yere bağlamak zorundadır.
  • İskele kurulumu ve sökümü yapılırken yahut değişiklikler söz konusu olduğunda muhakkak surette kırmızı renkli İskeleyi Kullanma kartı takılmalı ve onaylandıktan sonra Yeşil renkli kullanılabilir iskele kartı takılarak işlem tamamlanır.
  • Ek olarak iskele kullanımına yönelik iş güvenliği talimatları ve ikaz levhaları iskeleye takılmalı.

Sonuç olarak, iskele kurulumu ve sökümü, öncesi ve sonrası oldukça titizlik isteyen bir iştir. Ümit İskele olarak, iskele kiralama hizmeti verdiğimiz müşterilerimize yardımcı olmak için hazırlamış olduğumuz bilgilerin doğruluğunu teyit etmenizi umar, eksik kısımlar var ise bildirmenizi umarız.

İskele Kurulumu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir