Mesleki yeterlilik kurumu kısaca MYK her branş için hemen hemen bir mesleki yeterlilik sertifikası vermektedir, iskele işleri içinde İskele Kurulum Elemanı Seviye 3 Sertifikası zorunlu hale getirildi. Bu sertifika nedir, ne değildir, şartları nedir, süresi ne kadardır gibi sorulara cevap verelim istedik.

İlk olarak sınav teorik ve uygulamalı olmak üzere iki kısımdan oluşuyor, uygun sahalarda yada sınav merkezlerinde yapılacak olan bu sınavlarda teorik kısımda çoktan seçmeli yani şıklı sorular ve de boşluk doldurmalı sorular olacak, boşluk doldurmalı sorular toplam soruların 1/4’ünü geçemeyecek.

Yazılı sınavda en az 15 adet soru olacak ki, bunlar çoktan seçmeli yada boşluk doldurmalı olacak, ve burada sınavda başarılı olabilmek için en az %60 başarı sağlanması şartı var. Soru başına düşen süre ise 1,5 – 2 dakika kadardır.

Performans sınavı yani uygulamalı sınavda ise %80 başarı şartı aranmaktadır. Sertifikayı alabilmek için iki sınavdan da geçme zorunluluğu bulunmaktadır, diyelim birinden kaldınız, o zaman da 1 yıl içerisinde tekrar sınava girme hakkınız buluyor, bir yıl süre içerisinde sınava girmezseniz, geçmiş olduğunuz sınav da dahil olmak üzere tekrardan iki sınava girersiniz.

Alınan İskele Kurulum Elemanı Seviye 3 Yeterlilik Sertifikasının geçerlilik süresi belge düzenlenme tarihinden itibaren 5 yıldır. Bu 5 yıllık süre içerisinde belgeyi alan kişinin yeterliliğinin geçerli olduğunu belirlemek için bir kez performans izlemesine tabi tutulur. Yeterliliği konusunda herhangi bir şikayet gelmemesi ve de 18 ay boyunca iskele kurulum elemanı olarak çalıştığını belgelendirdiği zaman ise sertifikası bir 5 sene daha uzatılıyor. Eğer çalışmışlığınızı belgeleyemiyorsanız, uygulama sınavına girerek bir 5 sene daha uzatabilirsiniz. Toplam 10 yıl sonunda ise tekrardan yazılı ve uygulamalı sınavlara girmeniz gerekiyor.

Mesleki yeterlilik sertifikasını alabilmek için aşağıda ki eğitimin içeriğine bir göz atalım;

Eğitimin İçeriği:
1. Meslekle ilgili temel bilgiler
2. Şantiyedeki tehlike ve risk unsurları ve gerekli önlemler
3. Yüksekte çalışma ve düşmelerden korunma
4. Toplu koruma yöntemlerinin tespiti ve uygulanması
5. Çalışma alanında kullanılan Kişisel Koruyucu Donanımlar
6. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili işveren ve çalışanların yasal sorumlulukları
7. Yangın ve yangından korunma kimyasal, biyolojik ve fiziksel maddelerle ortaya çıkan
risklerden korunma
8. İlk yardım bilgileri
9. Eğitim/Çalışma alanındaki ikaz ve uyarıcı işaretler,
10. İskele alanında alınacak güvenlik önlemleri,
11. Kalite kontrol prensipleri,
12. Kusurlu malzemenin ayrılması,
13. Ayrıştırılmış ve geri dönüşümü olan malzemelerin sınıflanması, depolanması
14. Çeşitli iskele malzeme bilgisi,
15. İskele elemanı, montaj elemanı malzeme bilgisi,
16. İskelenin oturduğu zemin bilgisi

Bu yukarıda yazılan eğitim maddeleri gerçekten oldukça güzel, yapılan işin bilgisel kısmı ile ilgili güzel başlıklar mevcut ek olarak ilk yardım bilgileri, kusurlu malzeme tayini gibi gerçek manada iskele kurulum elemanı için lazım olacak en doyurucu bilgiler.

İskele Kurulum Elemanı Seviye 3 Sertifikası Alabileceğiniz Yerler

Bu kurumlar haricinde sertifika verebiliriz diyen bir kurum olursa onların Akreditasyon belgeleri tam mı değil mi bir kontrol ederek onlardan da almanız mümkün, listede yer almayan belgelendirme kurumu var ise yorum olarak belirtirseniz listemize ekleriz.

İskele Kurulum Elemanı Seviye 3 Sertifikası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir