İskele kullanımında her zaman iş güvenliği en başta dikkat edilecek unsurlar olmalıdır, lakin oluşabilecek riskleri bilmek ve bunlar hakkında fikir yürütmekte oldukça önemlidir. İskele kurulumu yada kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek bazı riskleri aşağıda ki gibi sıraladık;

İskele Kazaları
İskele Kazaları

#Yüksekten Düşme

İskele kullanımında en çok ölümlü kaza yüksekten düşerek olmaktadır, en az 2 metre yükseklikten düşmede bile ciddi yaralanmalar bazı durumlarda ölümlü iş kazaları meydana gelmektedir. Bu nedenden ötürü yüksekte çalışırken uygun olmayan çalışma platformlarından, yeterli miktarda olmayan geçişlerden, korkuluksuz kurulmuş iskelelerden, iskele ve yapı arasında kalan temas boşluklarından, kablo ve çalışma alanında ki engellerden mümkün olduğunca izole ve dikkatli çalışmak gerekir. Yine ek olarak elektrik çarpması sonucu yüksekten düşme durumları da yaşanabilmektedir.

#Yukarıdan Parça Düşmesi

İskele ile çalışırken altından mümkün olduğunca uzak durmam gerekir, çünkü hem iskele kurulumu hem iskele sökümü sırasında iskeleciler ellerinde çekiçle çalıştıkları için ellerinden düşürmeleri sonucu çekiç altta ki kişilere veya eşyaya zarar verebilir. Yine iskele kurulumu sonrasında ki çalışmalarda yapılan işin mahiyetine göre, el aleti yada yukarıdan atılan herhangi bir cisim yaralanma yahut ölüme sebebiyet verebilir. Bu sebepten ötürü, çalışmalar sırasında baret yada kask, korkuluk ve emniyet ağı gibi tedbirler alınması elzemdir.

#İskelenin Devrilmesi veya Çökmesi

İskele kurulumu sırasında gönyesine bakılmaması, çaprazlar kontrol edilmemesi, hatalı kurulum, zayıf zemin üzerine kurulum, yetersiz personelle kurulum, rüzgarın etkisi, uygun sabitlemenin olmaması ve denge problemleri, hasarlı iskele elemanlarının kullanımı gibi sebeplerden ötürü iskeleler çökebilir yada devrilebilirler. Bu tür tehlikelerin olmaması için, sertifikalı iskelecilerin çalıştırılması, tehlikelerin biliniyor olması, fizibilite ve analizin iyi yapılması sayesinde bu tür durumlardan kurtulmak mümkündür.

Şiddetli rüzgar yada kar yükleri iskelelerin çökmesine yahut devrilmesine neden olabilir, yine aynı şekilde enerji nakil hatlarına yakın çalışmalarda, elektrik iletiminin atlaması üzerine elektrik çarpması ve çarpma sonucu yüksekten düşme olabilir.

Tüm bu yaşanabilecek problemleri gözönünde bulundurum, sertifikalı personel ile sağlıklı güvenlikli iskele kurulumu yapılabilir. Bir başka iskele makalemizde görüşmek dileğiyle.

İskele Kullanımında Ortaya Çıkabilecek Tehlikeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir