Ümit İskele olarak, yazdığımız tüm yazılarda güvenli iskele kullanımı üzerine durduk, hayatın bir gerçeği olan iş kazası ve sonrasında yaşananlara maliyet açısından bakmak istiyoruz. Unutmayınız ki hiç bir para, mal, mülk, bir canın gitmesine yada sakat kalmasından daha değerli değildir.

Yaşanmış kaza örneğimiz de 28 yaşında ki çalışan, dış cephe iskelesinde sıva işlemi yaparken, yürüme yolu olarak kullanılan kalasların yerinden çıkması sonucu dengesini yitiriyor ve yüksekten düşüyor. Ölümle sonuçlanan bu talihsiz kazanın incelemesinde ise, iskelenin standartlara uygun malzemeler içermediği, iskele kurulumunun da yine aynı şekil standartlara uygunluk göstermediği tespit edilmiş. İskelenin yatay, düşey ve çapraz bağlantılarının rijitliğinin olmadığı ve düzensizliğe sebep olduğu, platform olarak kullanılan kalasların ve yatay elemanlarında yine aynı şekilde rijit olmadıkları tespit edilmiş. Çalışanın ise baret ve koruyucu sistemler giymediği görülmüştür.

Bu eksiklikler ve kaza sonrasında ortaya çıkan maliyetin analizi şu şekildedir;

  • Ödenmiş Sigorta Primi : 15500 TL
  • Hastane Giderleri          : 20250 TL
  • Tıbbi Malzeme Gider    : 4500 TL
  • Mahkeme Giderleri       : 17500 TL
  • Tazminat Giderleri        : 350000 TL
  • Özel Sigorta Primleri     : 2000 TL

Toplam : 409.750 Türk Lirası

Maalesef trilyonda verseniz giden canın yerini hiç bir şey doldurmuyor. İskele çalışmalarında lütfen iş güvenliği kurallarına riayet edelim, sevdiklerimizden ayrılmamak için lütfen kişisel koruyucu donanımlarımızı giymeden işe çıkmayalım. Hani olaya olur da para gözüyle bakan iş veren olursa da, 3 kuruş tasarruf edeceğim diye kişisel koruyucu donanımı almazsan böyle 400 bin lira para ödersin. Önce vicdan sonra iş güvenliği…

İskele İş Kazası Ve Maliyet Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir