İskele güvenliği üzerine yazılarımızın bu sefer ki konusu iskele etiketleri olacak. İskele etiketi nedir derseniz hemen şu resme bir göz atalım ondan sonra devam edelim.

İskele Etiketi
İskele Etiketi

İskele etiketleri iki farklı renkte olmaktadır, ilki yeşil yani kullanılabilir, diğeri ise kırmızı yani kullanılamaz etiketidir. Bu etiketlerin anlamı, iskele kuruldu, iskele süpervizörü yada iskele kontrolcüsü geldi, gördü, inceledi ve herhangi bir sorun bulamadıysa bu iskele kullanılabilir anlamına gelen onayı verir ve iskeleciler iskelenin görünür kısımlarına yeşil etiketi takarak kullanıma açarlar.

Kırmızı renkli etiket ise çok çok daha önemlidir, çünkü iskelede güvenlik sorunları olduğu anlamına da gelir, iskele de tadilat olduğu anlamına da gelir. O yüzden kırmızı etiketli bir iskeleyle karşılaşıldıysa muhakkak surette uzak durulmalı.

Etiketlerde ne tür bilgiler yer alır, hemen bir de onlara bakalım, İskelenin kurulduğu yer, kim tarafından talep edildiği, kimin kurduğu, iskele referans numarası, tarih, iskele kontrolcüsü ve onay imzası kısımları yer alır. Genel hatlarıyla iskele etiketleri bu şekilde olmaktadır.

İskelelerde ve etiketlerde dikkat edilmesi gerekenlerden biride, iskele etiketini doldururken hemen kolayca çıkmayacak tarzda kalemlerle yazılmalıdır. Ve de yeşil etiket en fazla iki hafta kalmalı ve sonrasında yine kontrol edilmeli.

Her revizyon sonrası iskeleler süpervizör tarafından kontrol edilerek, etiket sistemleri yenilenmeli.

Ek olarak etiket sistemleri gerçekten hassas bir konudur, çünkü her iskele binaların dış cephelerine sıva, boya yada mantolama işi için kurulmuyor, enerji santrallerinde öyle iskeleler kuruluyor ki, iskelenin her katında ayrı bir firma ayrı bir işle meşgul olmakta. Sizin işiniz bitmiş olabilir ama başkalarının gece gündüz devam eden işleri için iskele uygunluk etiketleri son derece önemlidir.

Ümit İskele olarak, Bursa İskele Kiralama hizmetini iş güvenliği tedbirleri çerçevesinde gerçekleştirmek asli vazifemizdir ve eksik kalan kısımlarımızı uyarmanız dileğiyle…

İskele Etiketi ve İskele Güvenliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir