İskele teknolojisi son yıllarda ne kadar gelişse de insan faktörüne bağlı kazaların önüne geçilmesi halen daha oldukça zaman almakta. İskele kazalarında en yaygın olarak görülen hatalardan biriside bilgisizlik ve kişisel koruyucu donanım olmadan çalışılmasıdır. Ümit iskele olarak sektörümüze iskele üzerine yazılar yazarak biraz daha değer ve anlam katma çabası içerisinde güvenli iskele çalışma ortamında neler lazım sırasıyla görelim.

# Bel Tipi Emniyet Kemeri

Bel Tipi Emniyet Kemeri
Bel Tipi Emniyet Kemeri

 

Bel tipi emniyet kemeri kişisel koruyucu donanımı yüksekte çalışma durumlarda pozisyon, konum alma gibi amaçlar için kullanılır. Beli destekleyen yapısı ve yanlarında bulunan iki adet D şeklindeki paslanmaz halkalar ile, iple yada halat kullanılarak pozisyon alma sağlanır. Çeşitli modelleri vardır, modeline göre üzerine de anahtar yada çekiç koyma yerleri bulunabilir. Standartlara uygun olarak üretilmiş olması gerekir.

 

 

# Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri

Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri
Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri

Gerçek manada kişisel koruyucu donanımı olan paraşüt tipi emniyet kemeri yada diğer bir ismiyle tam vücut emniyet kemeri, herhangi bir olumsuzluk durumunda düşme durumunda kişiyi yere düşmesini engelleyerek kaza riskini azaltır. Paraşüt tipi emniyet kemerinin özelliği kişiyi belinden tam bir şekilde kavrar ve askıları sayesinde bedenin yapısını muhafaza eder. Bu kişisel koruyucu donanımında en az 1500 kg lık bir yükü taşıyabilecek donanımda malzemeler kullanılmış olması gerekiyor ve tüm malzemeler paslanmazdan olmalı.

 

# Şok Emicili Lanyard Halat

Şok Emicili Lanyard Halat
Şok Emicili Lanyard Halat

Şok Emicili Lanyard Halat, en önemli kişisel koruyucu donanımlarından bir tanesidir, sahip olduğu şok absorbe etme özelliği sayesinde bir düşme sırasında oluşan kuvveti sönümler ve kişinin çok az miktarda bir kuvvete maruz kalmasına neden olur. Sahip olduğu iki adet kanca ile beraber yer değiştirmeler sırasında kolaylık sağlar ve iskele çalışanları için tam bir koruma sağlanmış olur. Yine her zaman olduğu gibi bu malzemeler standartlara uygun olarak imal edilmiş koruyucu donanımlar olması gerekiyor.

Yukarıda tanıttığımız bu üç adet kişisel koruyucu donanım (KKD) yüksekte çalışma durumlarında örneğin iskele ile çalışma alanlarında yaşanabilecek ölümlü iş kazaların bir nebze olsun önüne geçmeye olanak sağlayan donanımlardır, iş güvenliğine uyarak hem personelimizin güvenliğini hem de işimizin devamlılığını sağlamış olacağımızı hiç bir zaman unutmayalım.

Bursa İskele Kiralama firması Ümit İskelenin, İskele üzerine sektöre değer kazandıracak makalelerini takip etmeyi, yorumlarda bulunmayı unutmayınız.

İskele Çalışmalarında Kişisel Koruyucu Donanımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir